Academic All-State

Academic All State winners from Box Elder High School. These are students who excelled both at their sport, and academically. Recognition is through the Utah High School Activities Association and began in the 1980s.

Year Sport Name
1989 Baseball Duke Tuft
1993 Baseball Joseph Stuart
1994 Baseball Flint Hollingsworth
1995 Baseball Daniel L. Wight
2004 Baseball Barry Boyce
2006 Baseball Justin McArthur
1985 Boys Basketball Mike Hone
1986 Boys Basketball Bart Goldsberry
1986 Boys Basketball Jeff Shaw
1987 Boys Basketball Derek Nielsen
1989 Boys Basketball Duke Tuft
1990 Boys Basketball Dane Nielsen
1991 Boys Basketball Charles Stuart
1992 Boys Basketball Matthew Maddox
1994 Boys Basketball Flint Hollingsworth
1995 Boys Basketball Brian Vincent
1995 Boys Basketball Daniel L. Wight
1996 Boys Basketball Marcus Buchanan
1996 Boys Basketball Michael Sumko
1997 Boys Basketball Joseph Hadfield
1999 Boys Basketball Tyler Gilbert
2001 Boys Basketball David Yates
2004 Boys Basketball Barry Boyce
2006 Boys Basketball Matt Damon
2012 Boys Basketball Kolby Quayle
1993 Boys Cross Country Jared Redington
1995 Boys Cross Country Andrew Bott
1999 Boys Cross Country Russell Allen
2001 Boys Cross Country Steve Brown
2002 Boys Cross Country Jacob Cefalo
2002 Boys Cross Country S. Colton Crowther
2003 Boys Cross Country Clark Brinton
2004 Boys Cross Country Kyle Robertson
2006 Boys Cross Country Timothy Leishman
2007 Boys Cross Country Eric Noyes
2007 Boys Cross Country Mark Matthews
2007 Boys Cross Country Matthew Rasmussen
2007 Boys Cross Country Wade Miles
2008 Boys Cross Country Andrew Weight
2008 Boys Cross Country James Beukers
2009 Boys Cross Country Jacob Yardley
2010 Boys Cross Country Caleb Harrison
2010 Boys Cross Country Robert Henderickson
2010 Boys Cross Country Ross Marabella
2011 Boys Cross Country Adam Lowe
2012 Boys Cross Country Doc Cronin
2012 Boys Cross Country Douglas B. Ferry
2012 Boys Cross Country Josh Redington
1992 Boys Golf Justin Burt
1993 Boys Golf Kurt Fife
1995 Boys Golf Daniel L. Wight
1997 Boys Golf Jeff Loosli
2001 Boys Golf Thom Markeson
2005 Boys Golf Brandon Broadhead
2006 Boys Golf Thomas Kano
2008 Boys Golf Daniel Bowcutt
2008 Boys Golf Shawn McRory
2012 Boys Golf Jared McRory
1989 Boys Soccer Derek Dunn
1992 Boys Soccer Keith Fife
1993 Boys Soccer Jared Redington
1993 Boys Soccer Steve Blanchard
1996 Boys Soccer Dennis Allen
1996 Boys Soccer James Cefalo
2000 Boys Soccer Trent Bateman
2002 Boys Soccer Matthew Manning
2004 Boys Soccer Jon Cefalo
2011 Boys Soccer Adam Lowe
2012 Boys Soccer Alex Call
1991 Boys Swimming John MacKay
1993 Boys Swimming Benjamin Harvey
1993 Boys Swimming Tyler Christensen
1994 Boys Swimming Robert MacKay
1996 Boys Swimming Dan Allen
1996 Boys Swimming Mark S. Richins
1997 Boys Swimming Nic Toyn
1999 Boys Swimming Philip Davis
2001 Boys Swimming Dale Crawford
2002 Boys Swimming Jacob Cefalo
2004 Boys Swimming Andrew Kennedy
2005 Boys Swimming Jake Frischknecht
2007 Boys Swimming Alek Raymond
2007 Boys Swimming Benjamin Eden
2008 Boys Swimming Andrew Collins
2009 Boys Swimming Kyle Beck
2011 Boys Swimming James Ashdown
1995 Boys Tennis Jacob Wouden
1995 Boys Tennis Jon Jenson
1997 Boys Tennis Chris Droubay
1997 Boys Tennis Tony Bott
2000 Boys Tennis Bryan Lundberg
2006 Boys Tennis Chad Turner
2006 Boys Tennis Jonathan Barlow
2006 Boys Tennis Timothy Leishman
2007 Boys Tennis Wade Miles
2010 Boys Tennis Caleb Harrison
2011 Boys Tennis Michael Lundberg
2012 Boys Tennis Doc Cronin
2012 Boys Tennis Matthew Isaac
1989 Boys Track Steve Clark
1993 Boys Track Eric Perry
1995 Boys Track Brian Vincent
1995 Boys Track Matt Hoyt
1999 Boys Track Ben Anderson
1999 Boys Track Brad Boyce
1999 Boys Track Russell Allen
2002 Boys Track Brett Roesler
2002 Boys Track Jacob Cefalo
2002 Boys Track Mark Allen
2003 Boys Track Clark Brinton
2004 Boys Track Mike Matthews
2005 Boys Track Brett Boyce
2007 Boys Track Gregory Daniels
2009 Boys Track Jacob Yardley
2010 Boys Track Ross Marabella
2010 Boys Track Wilson C. Parson
2011 Boys Track Daniel Shurtleff
1992 Drill Team Michele Eckhardt
1992 Drill Team Stacie Thorne
1994 Drill Team Joanna Cefalo
1995 Drill Team Kristin Loveless
1996 Drill Team Alison Berkley
1997 Drill Team Brianna White
1998 Drill Team Amy Lynn Andersen
1999 Drill Team Mary Jo Richards
1999 Drill Team Natasha Smith
2000 Drill Team Marcie Stewart
2001 Drill Team Nancy Ann Richards
2003 Drill Team Ginny Morriss
2005 Drill Team Natalie Smith
2007 Drill Team Hillori Ewing
2008 Drill Team Melody Van Dusen
2008 Drill Team Nancy Smith
2009 Drill Team Braquel Woodward
2011 Drill Team Alexandra Johnson
2012 Drill Team Sierra K. Tilley
1986 Football Bart Goldsberry
1986 Football Jeff Shaw
1987 Football Robert Capener
1987 Football Scott Uyematsu
1989 Football Derrick Walker
1992 Football Matthew Maddox
1993 Football Joseph Stuart
1993 Football Steve Blanchard
1995 Football Brian Vincent
1995 Football Jon Jenson
1996 Football Caleb Mathis
1996 Football Michael Sumko
1996 Football Ryan Whitaker
1996 Football Tom Harper
1997 Football Austin Findley
1999 Football Brad Boyce
2002 Football Mark Allen
2004 Football Barry Boyce
2005 Football Brett Boyce
2007 Football Colby Kearl
2009 Football Bryce Wilding
2010 Football Wilson C. Parson
2012 Football Christopher James Brown, II
2012 Football Spencer D. Lehr
1990 Girls Basketball Laural Ridge
1997 Girls Basketball Sheralyn Bingham
2001 Girls Basketball Ashley Gilbert
2003 Girls Basketball Chelsea Tyler
2003 Girls Basketball Karalee Deem
2007 Girls Basketball Celeste Wouden
2008 Girls Basketball Katelynn Sumko
2011 Girls Basketball Stephanie Ormsby
1995 Girls Cross Country Chantele Packer
1995 Girls Cross Country Katie Fife
1997 Girls Cross Country Shanielle Maez
1999 Girls Cross Country Amy Whitehead
1999 Girls Cross Country Heather Jensen
2002 Girls Cross Country Wendy Hoggan
2003 Girls Cross Country Emily Davis
2003 Girls Cross Country Mindy Miller
2004 Girls Cross Country Audrey McConkie
2005 Girls Cross Country Amy Shurtleff
2009 Girls Cross Country Laura Anne Nelson
2012 Girls Cross Country Troy Baugh
2011 Girls Golf Jenna McRory
2011 Girls Golf Kristie Jensen
1996 Girls Soccer Heidi Simper
1996 Girls Soccer Kim Frandsen
1997 Girls Soccer Ann-Marie Krueger
2004 Girls Soccer Audrey Brinton
2006 Girls Soccer Nichole Bennett
2007 Girls Soccer Heather Robinson
2008 Girls Soccer Cherise King
2010 Girls Soccer Hillary Fowler
2011 Girls Soccer Hannah Bennett
1991 Girls Swimming Stefani Sesler
1992 Girls Swimming Kathy Taylor
1998 Girls Swimming Annette Roesler
1998 Girls Swimming Cindy Randall
1998 Girls Swimming Susan Morstadt
1999 Girls Swimming Annalee Bouwhuis
2000 Girls Swimming Karesa Applegarth
2001 Girls Swimming Krista Braegger
2001 Girls Swimming Sarah Moody
2003 Girls Swimming Melanie Thornton
2005 Girls Swimming Alyssa Ashdown
2006 Girls Swimming Elizabeth Hadfield
2006 Girls Swimming Megan Jensen
2006 Girls Swimming Suzanne Durrant
2007 Girls Swimming Laura Schramm
2008 Girls Swimming Jami Butler
2010 Girls Swimming Megan Wright
2012 Girls Swimming Kelly Butler
1997 Girls Tennis Ami Beutler
2003 Girls Tennis Tara Parsons
2005 Girls Tennis Jennifer Beukers
2008 Girls Tennis Callie Cahoon
2008 Girls Tennis Rhiannon Johnson
2011 Girls Tennis Jenna McRory
2011 Girls Tennis Kristie Jensen
2011 Girls Tennis Rilee Smith
1989 Girls Track Alison Lemon
1990 Girls Track Laural Ridge
1996 Girls Track Carrie MacKay
1997 Girls Track Shanielle Maez
1997 Girls Track Sheralyn Bingham
1997 Girls Track Vickie Tams
2002 Girls Track Wendy Hoggan
2003 Girls Track Karalee Deem
2003 Girls Track Kate Morley
2003 Girls Track Mindy Miller
2007 Girls Track Celeste Wouden
2009 Girls Track McKell Compton
2011 Girls Track Stephanie Ormsby
2012 Girls Track Troy Baugh
1991 Softball Charlene Rex
1995 Softball Allicen Neff
1996 Softball Heidi Simper
1996 Softball Kim Frandsen
1996 Softball Natalie Neff
1998 Softball Taryn Nichols
1999 Softball Hayley Petersen
2006 Softball Katherine Jones
1990 Volleyball Laural Ridge
1997 Volleyball Heidi Vellinga
1997 Volleyball Sheralyn Bingham
1998 Volleyball Leanna Tolman
1998 Volleyball Stepanie Johnson
1999 Volleyball Hayley Petersen
2003 Volleyball Chelsea Tyler
2003 Volleyball Karalee Deem
2005 Volleyball Amber Lee
2006 Volleyball Niki Hunsaker
2007 Volleyball Laura Schramm
2009 Volleyball Whitney Glover
2011 Volleyball Stephanie Ormsby
2012 Volleyball Alexis Wilding
2012 Volleyball Lacey Farley
2012 Volleyball Savannah Jones
1989 Wrestling Brent Hubbard
1990 Wrestling Tyler Weight
1994 Wrestling Jonathan Yates
1995 Wrestling Troy Baker
1996 Wrestling Caleb Mathis
1996 Wrestling David Lloyd
1996 Wrestling Jacob Hoopes
1996 Wrestling Kevin Nielsen
1997 Wrestling Kent Bennion
1998 Wrestling Aaron Peterson
1999 Wrestling Joseph Johnson
2000 Wrestling Tyce Kearl
2001 Wrestling Allen Hancey
2002 Wrestling Jeffrey Newby
2003 Wrestling Brett Caldwell
2004 Wrestling Aaron Bennion
2004 Wrestling Jordan Yates
2005 Wrestling Brett Boyce
2005 Wrestling Jason Hancey
2006 Wrestling Cody Tolman
2007 Wrestling Cody Caldwell
2007 Wrestling Colby Kearl
2010 Wrestling Benjamin Ferry
2010 Wrestling Levi Kearl
2013 Girls Soccer Heather Hutchison
2013 Girls Soccer Kendra Hunter
2013 Wrestling Jakle Tolman
2013 Wrestling Shand Hardy
2013 Wrestling Taylor Lancaster
2013 Boys Golf Ben Rex
2013 Basketball Ben Rex
2013 Boys Soccer Ben Rex
2013 Football Tyler Thornton
2013 Boys Basketball Tyler Thornton
2013 Baseball Tyler Thornton
2013 Girls Golf McCall Uyematsu
2013 Girls Basketball McCall Uyematsu
2014 Boys Track Tanner Blaylock
2014 Boys Track Jason Hadfield
2014 Boys Track Caleb Thomson
2014 Boys Tennis Kurt Christian Olsen
2014 Boys Tennis Tyson Mortensen
2014 Boys Soccer Shad Mortensen
2014 Boys Basketball Shad Mortensen
2014 Wrestling Peter Gerlach
2014 Boys Cross Country Kurt Christian Olsen
2014 Boys Cross Country Zachary Ewell
2014 Boys Cross Country Jason Hadfield
2014 Boys Cross Country Tanner Blaylock
2014 Boys Cross Country Jarrett Shakespear
2014 Football Caleb Thomson
2014 Girls Track Kaitlyn Crouch
2014 Girls Golf Bailey Craynor
2014 Girls Swimming Jessica Weight
2014 Girls Tennis Jaydin Harames
2014 Girls Soccer Brynn Watson
2014 Girls Soccer Bailey Craynor
2015 Boys Cross Country Caleb Rasmussen
2015 Football Cooper Parson
2015 Girls Tennis Emily Cannon
2015 Girls Soccer Tori Hepworth
2015 Girls Soccer Amy Meservy
2015 Girls Cross Country Ashley Allen
2015 Girls Cross Country Amy Weeks
2015 Volleyball Ashley Green
2015 Volleyball Casey Quayle
2015 Volleyball Cierra Stokes
2015 Girls Basketball Ember Fairbanks
2015 Girls Basketball Victoria Hepworth
2015 Girls Basketball Casey Quayle
2015 Boys Basketball Daniel Didericksen
2015 Girls Golf Ashley Green
2015 Boys Tennis Ryan Cronin
2015 Boys Soccer Carl Call
2015 Boys Soccer Brian Rex

Notes


Search Brigham City Museum Collections
: Education
: Box Elder High School

Add comment

Most popular

Most discussed